ОФТАЛМОЛОГЪТ Д-Р ВЕСЕЛИН ДАСКАЛОВ Е ПОРЕДНИЯТ ИЗВЕСТЕН ЛЕКАР, ЧИЕТО ИМЕ Е ИЗПОЛЗВАНО ВЪВ ФАЛШИВИ РЕКЛАМИ
Управителят на СОБАЛ „Пентаграм“ и един от най-опитните офталмолози в България, д-р Веселин Даскалов, е поредният известен лекар, чието името е използвано злонамерено, с цел реклама на медикаменти с недоказано качество.
В поредица от публикации в социалните мрежи с негови снимки се твърди, че операция на очите вече не е необходима, тъй като е намерен естествен медикамент, който възстановява очите дори на 70-годишни.
В тази връзка д-р Даскалов би искал да увери своите пациенти и всички хора, които попаднат на фалшивите публикации, че никога и под никаква форма не е давал съгласието си за участие във въпросните реклами. Има редица очни състояния при които операция не само е необходима, но е и единствената алтернатива пред това човек да изгуби зрението си. Освен че уронват доброто име на д-р Даскалов, такъв род публикации крият риск за здравето на пациентите, които им се доверят.
Участието в реклама на медицински продукти противоречи на професионална етика на д-р Даскалов, с която той никога не би направил компромис.
***
Д-р Веселин ДАСКАЛОВ е се дипломира като лекар през 1987 г. в Медицинска академия, гр. София. Специалист е по очни болести от 1990 г. Две години работи като научен сътрудник в УМБАЛ „Царица Йоанна”, София. От 1992 г. e асистент към Катедрата по офталмология в УМБАЛ „Александровска”, в Клиниката по Очни травми и витреоретинална хирургия. От 1999 г. е главен асистент в същата катедра. В МБАЛ „Токуда Болница София” е от самото начало, ръководи Отделението по офталмология до май 2012. В момента е управител на СОБАЛ „Пентаграм” в София, където консултира и оперира пациенти. Специализирал е във Великобритания, Япония, Германия. Член е на управителния съвет на Българското дружество по офталмология. Лекарската му практика на специалист обхваща пълния спектър диагностика и лечение на очните заболявания. Ежедневната му работа на офталмохирург включва оперативно лечение на катаракта, глаукома, отлепване на ретината, очни травми, диабетна ретинопатия, заболявания на макулата, както и трансплантации на роговица (кератопластика), рефрактивна лазерна хирургия.
НОВОСТИТЕ В ТРАНСПЛАНТАЦИЯТА НА РОГОВИЦА И ХИРУРГИЯТА НА КАТАРАКТА
„Кератопластиката (трансплантация на роговица на окото от трупен донор) търпи истинска революция през последните 5-6 години“. За това беше категоричен д-р Веселин Даскалов, управител на СОБАЛ „Пентаграм“, който изнесе една от водещите презентации по време на приключилата наскоро Национална офталмологична конференция „Постижения и перспективи в офталмологията“.
Всъщност кератопластиката е една от най-старите трансплантации в човешкия организъм. В последните години обаче бяха въведени нови техники, които промениха коренно резултатите от тази хирургия. Сред тях са предната и задна ламеарна кератопластика. Технологията обаче, която направи революция в тази област беше въвеждането на фемтосекунден лазер. Той позволява изключително прецизно изрязване и на донорната, и на реципиентната роговица. Използва се нова геометрия на разреза, което осигурява атравматичност и много по-бърза зрителна рехабилитация.
Една от първите специализирани очни болници на Балканския полуостров, която включи фемтосекундния лазер в оперативната интервенция по трансплантация на роговица, беше СОБАЛ „Пентаграм“, където това се извършва от 2015 г. „За съжаление тази процедура все още е недостъпна за част от пациентите, тъй като е доста скъпа и не се раимбурсира от НЗОК, но резултатите, които постигаме с нея, са впечатляващи“, посочи д-р Даскалов.
СОБАЛ „Пентаграм“ беше основен участник и в друга дискусия, касаеща използването на фемтосекунден лазер при лечението на катаракта –„Фемтокатаракта (катаракта с лазер) или ултразвук“. Въпреки че в България фемтосекунден лазер за лечение на катаракта има само на 6 места, тенденцията е неговото приложение в тази област да се увеличава, тъй като хирургията е по-добра, по-предвидима, с по-добри функционални резултати след операцията и по-малки постоперативни усложнения. Столичната болница е единствената не само в България, но и в региона, която разполага с последно поколение Фемтосекунден лазер на фирмата Bausch + Lomb’s, който може да се използва едновременно за лечение и на катаракта, и на кератопластика.
Екипът на СОБАЛ „Пентаграм“ представи и нов продукт в борбата с възрастово обусловената макулна дегенерация. Вабайзмо е нова молекула, която е с двоен път на блокиране на макулната дегенерация и диабетния макулен едем. Предстои съвсем скоро да бъде въведена в масовата практика.
ДОМЕШЕН ТЕСТ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ВЪЗРАСТОВО ОБУСЛОВЕНАТА МАКУЛНА ДЕГЕНЕРАЦИЯ
Възрастово обусловената макулна дегенерация (ВМД) засяга 30 000 000 човека в глобален мащаб и е основната причина за слепота при хора над 50-годишна възраст след катарактата и глаукомата. Заболяването започва още на 50-60 г., като в тази възрастова група нейната честота е 1%. При хората над 60 г. се среща при 15-17%. Над 70 г. всеки пети човек има някаква форма на макулна дегенерация.
ВМД е заболяване, което засяга макулата, малката част от ретината на окото ви, която ви позволява да виждате детайлите ясно. Макулата ви дава централното зрение, като ви помага да разпознаете нечие лице, да вденете конец в игла или да видите стрелките на часовник, за да разберете колко е часът. Първият сигнал за това заболяване е изкривяването на образите. Пациентите виждат образите с характерно изкривяване. В центъра се оформя голямо, сиво петно, а в периферията е ясно. Хората страдащи от макулна дегенерация имат трудности във всекидневието като четене, шофиране.
Обикновено в началото пациентите не си дават сметка, че става въпрос за сериозен проблем, тъй като здравото око за известно време компенсира проблема с болното. Постепенно обаче симптомите се задълбочават – появява се трудност при четене, при шофиране. Пациентите са потиснати, стига се до социална изолация, изпадат в депресия. Сещат се да отидат на лекар, когато се появи проблем и със здравото око и в един момент осъзнаят, че почти не виждат.
Решетката (Тест) на Амслер е инструмент, с който пациентите сами, при домашни условия, могат да тестват зрението си. Така промените в него ще бъдат открити навреме. А при възрастово обусловената макулна дегенерация, както и при повечето болести, е в сила правилото, че колкото по-рано потърсим помощ, толкова по-ефективно е лечението.
Ето как се използва Решетката на Амслер:
1. Дръжте решетката на удобно разстояние за четене (обикновено на около 30-40 см). Носете очилата си за четене, ако обикновено ги използвате.
2. Покрийте едното око и фокусирайте върху черната точка в средата на решетката.
3. Покрийте другото око и повторете теста. Ако линиите изглеждат вълнообразни, тъмни, неправилни или размити, незабавно си запишете час за очен преглед.
22 ПАЦИЕНТИ С РЕВМАТИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ СЕ ПРЕГЛЕДАХА БЕЗПЛАТНО ЗА ОЧНИ УСЛОЖНЕНИЯ
-
При трима от явилите се бяха открити сериозни очни заболявания, които изискват незабавно лечение
-
Системните автоимунни заболявания понякога водят до тежко увреждане на очите и то при млади хора
Общо 22 пациенти се възползваха от безплатните очни прегледи в Специализираната очна болница „Пентаграм“. Повод за тях беше Седмицата на ревматичните заболявания, организирана от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания, която тази година се проведе между 6 и 12 юни 2022.
Артритните заболявания са най-голямата група хронични заболявания в световен мащаб. Само в Европа от различни видове ревматични заболявания страдат над 120 млн. души, а в България пациентите са повече от 100 хил. души.
Сред най-често срещаните ревматични заболявания са ревматоидният артрит /РА/ (около 30 000 човека в България), болестта на Бехтерев, псориатичният артрит, подаграта, различните видове артрози и т.н. В групата на ревматичните заболявания попадат и по-редки състояния, сред които системните заболявания на съединителната тъкан (системен лупус еритематозус, прогресивна системна склеродермия, васкулити, синдром на Сьогрен и др.), както и различни заболявания на костната система (остеопении, остеонекрози, остеити и т.н.).
„Въпреки че обикновено атакуват други органи в човешкото тяло, ревматичните заболявания, или продължителната употреба на медикаменти, свързани с лечението им (най-вече кортикостероиди), водят до увреждане и на зрението“, обяснява управителят на СОБАЛ „Пентаграм“ д-р Веселин Даскалов.
От пациентите, които се възползваха от възможността да си прегледат очите, най-много бяха тези с лупус (9 човека), следвани от ревматоиден артрит (7), болест на Бехтерев (4) и псориатичен артрит (2).
При трима от явилите се бяха открити сериозни очни заболявания, които изискват незабавно лечение.
Пациент с болест на Бехтерев беше диагностициран и с остър иридоциклит. Заболяването е опасно, защото ако не се лекува може да доведе до трайна слепота. Често засяга хора в активна възраст, между 20 и 40 години, а в много от случаите причината е именно системно автоимунно заболяване, което води до тежко увреждане на очите при тези, все още млади хора. Ситуацията се усложнява от това, че симптомите обикновено са нетипични: болка в очите, от чувствителност към светлина, които в началото могат да останат незабелязани.
Нуклеокортикална катаракта (такава, при която преобладават ядрени мътнини) е открита при един пациент. Това е най-често срещаният тип на катаракта, или както още е популярна - перде. При нея с течение на времето, лещата става по-голяма, а цветът по-жълт или дори кафяв, особено в централната част - ядрото. Този процес води до намалено зрение, поява на отблясъци, увеличава риска от повишено вътреочно налягане. Тук подвеждащото е, че много пациенти с нуклеарна катаракта махат очилата за близо или казват, че „проглеждат“. Истината е, че увеличената предно-задна ос на лещата я прави по-силно пречупваща и дава лъжливо чувство за по-добро зрение.
Сред пациентите е имало и такъв със задна субкапсуларна катаракта, която, както и нуклеокортикалната, обикновено се наблюдава при хора на кортикостероиди, с диабет, и такива с история на очно възпаление или травма.
„Тук е моментът да поясня, че катарактата се лекува единствено и само по оперативен път. Пациентите не бива да се заблуждават, че някакви капки, очила или хапчета могат да излекуват състоянието им. За щастие тази операция вече е съвсем рутинна, а възстановяването е толкова бързо, че човек може да си тръгне още в същия ден“, категоричен е д-р Даскалов.